تبلیغات
تحلیلی، سیاسی، خبری - ارتباط فرهنگ‌ها و زبان‌ها در شعر حاصل می‌شود
دوشنبه 29 اسفند 1390

ارتباط فرهنگ‌ها و زبان‌ها در شعر حاصل می‌شود

   نوشته شده توسط: مینا ب    

پیام مدیر کل یونسکو به مناسبت روز جهانی شعر
ارتباط فرهنگ‌ها و زبان‌ها در شعر حاصل می‌شود

خبرگزاری فارس: مدیر کل یونسکو در پیامی، 21 مارس 2012 (دوم فروردین 1391)، روز جهانی شعر را گرامی داشت.

خبرگزاری فارس: ارتباط فرهنگ‌ها و زبان‌ها در شعر حاصل می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس، در پیام «ایرینا بوکووا» آمده است: هنر شاعری یکی از متعالی‌ترین نحوه بیان گفتاری و فرهنگی است. با توجه به آزادی کامل در خلق و بیان، جزء لاینفک هویت آدمیان است؛ همچنین چون موسیقی و هنر، اغلب به ما کمک می‌کند تا هویت شخصی خودمان را بسازیم. شعر همچنین جایگاهی است که ارتباط عمیق، میان تنوع فرهنگی و زبانی حاصل می‌شود.

این پیام می‌افزاید: زبان شعر با توجه به صوت، تشبیهات و ادبیات آن به عنوان یک سد در مقابل نابودی فرهنگ‌ها و زبان‌های جهان ایستاده است. با کشف استعداد عظیم بالقوه زبان، خلاقیت شاعرانه، گفتگو میان فرهنگ‌ها غنی و ضامن صلح می‌شود. یونسکو در 12 سال گذشته روز جهانی شعر را جشن گرفته است.

در ادامه این پیام می‌خوانیم: در جهانی که مرتب در حال گسترش و دستخوش تغییرات سریع و تحولات اجتماعی است؛ شعرا درکنار جنبش‌های اجتماعی قرار دارند و می دانند چگونه درمورد بی‌عدالتی‌ها به جهان هشدار بدهند و همین‌طور چگونه به زیبایی‌ها ارج بنهند. می توانیم قدرت نهفته در فناوری جدید و پیام های کوتاهی را که در شبکه های اجتماعی ردوبدل می شود و روح تازه ای در شعر می دمد، ببینیم که چگونه خلاقیت را شکوفا می کنند و تبادل شعرها می تواند به ما کمک کند که همه‌جانبه‌تر با دنیا در تعامل قرار بگیریم.

مدیر کل یونسکو در ادامه چنین آورده است: شعر سال‌های طولانی، یونسکو بر روی ساخت ابزارها و متونی کار کرده است که پاسخگوی چالش‌های فرهنگی که بر اثر quotation mark جهانی شدن quotation mark ایجاد شده است، باشد. بیانیه 2003 برای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس و بیانیه 2005 که برای حمایت و ارتقای بیان‌های متنوع فرهنگی بوده‌اند، ابزارهایی هستند که یونسکو از آنها استفاده می کند تا میراث شاعرانه جهانی را انتشار دهد و خلاقیت شاعرانه را برانگیزد. باید این روحیه باطراوت را زنده نگه داریم و ببینیم که شعر چگونه قادر است انسان‌ها را به هم نزدیک کند.

 

ایرینا بوکووا در پایان تأکید کرده است: امروز من از همه کشورهای عضو، همکاران در شبکه کرسی‌های یونسکو، شبکه مدارس مرتبط با یونسکو و جامعه مدنی دعوت می‌کنم که روز شعر را جشن بگیرند و اطیمنان حاصل کنند که که جایگاه واقعی آن، در کتاب‌های درسی، فضاهای عمومی و روی دیوارهای شهرها به عنوان نقطه مشترک حیات فرهنگی، شناخته می‌شود.

انتهای پیام/ک